Jak się testować

Testy na HIV są anonimowe, co dobrze brzmi, a zaczyna się od tego, że w poczekalni pełnej ludzi należy głośno oznajmić, że mianowicie przyszło się zrobić testy na HIV. Nie miałam odwagi spojrzeć w oczy nikomu z obecnych, mimo świadomości, że sama chęć zrobienia testu jeszcze o niczym nie przesądza. Potem dają do wypełnienia mnóstwo ankiet na temat seksu, narkotyków i igieł, a potem wbijają jedną z tych igieł, znaczy mam nadzieję, że jednak jakąś inną, w żyłę. Miałam ochotę uciec.

Pomysł łaził za mną od dawna, ale nigdy nie miałam odwagi. Stopniowo dowiadywałam się, gdzie jak i kiedy, myśląc, że kiedyś wykorzystam wiedzę. I nadal nie miałam odwagi. A po co mi żyć z tą świadomością w razie czego, myślałam. Będzie jak ma być. Dowiem się we właściwym momencie. Ostatnie siostrzane przejścia mnie zdeterminowały, uświadomiły, że takie rzeczy zdarzają się jednak również nam i naszym bliskim. I że jeśli… to przecież można się leczyć. Im wcześniej, tym lepiej. Od razu zapytałam, co dalej w razie pozytywnego wyniku, uzasadniając pytanie tym, że jak odbiorę taki, to będę w ciężkim szoku i nie będę rozumiała co się do mnie mówi. Zostałam wyedukowana. Nawet zdrowe dziecko można urodzić, co pozostaje na poziomie abstrakcji nieosiągalnym dla mnie.

Możesz nie odbierać wyniku, rzekłam do siebie wychodząc; oczywiście to zupełnie nie w moim stylu. Zawsze lubiłam dużo wiedzieć, to teraz będę wiedzieć jeszcze trochę. Nie wiem tylko po co, ale może kiedyś się dowiem.

7 thoughts on “Jak się testować

  1. Ja rozumiem, że to z chęci zaszokowania tych wszystkich staruszek w poczekalni poszłaś na te testy, bo wystarczyłoby pójść do najbliższego punktu krwiodastwa, gdzie za pół litra (i to niecałe, krwi) robią badania na hiv, żółtaczkę, kilka innych badań krwi i jeszcze dają czekoladę i bilety tramwajowe, o.

  2. No proszę, a ja myślałam, że Ty chodzisz krew oddawać ze szlachetnych pobudek, a nie z chęci zrobienia sobie badań…

  3. M, no co ty? chcesz zeby nam sie dziewczyna wykrwawila? 😉
    mam nadzieje, ze to nie jest poczatek hipochondrii

  4. Ups, ktoś się wpisał po drodze i zaburzył kolejność – poprzednia odpowiedź była do algiz.

  5. Mam świadomość, że przy oddawaniu krwi robią takie badania, i długi czas miałam zamiar to zrobić (też dlatego, żeby przy okazji być pożyteczna). Jest jeden problem, te punkty krwiodawstwa są czynne w jakichś nieludzkich godzinach. Znaczy rano. Ale pewnie kiedyś i tak tam dotrę.

  6. Doskonale wiem jak sie czuje czlowiek robiacy testy na HIV. Pamietam jak ja sie meczylam z mysla by w koncu pojsc zrobic a potem jeszcze by pojsc za pol roku i powtorzyc … tez mialam nie ogladac wyniku, coz wytrzymalam tylko dwie godziny. Na szczescie sa negatywne a teraz glupia kombinuje, czy moze przez przypadek sie nie pomylili, ale coz ten typ tak ma. Mam nadzieje, ze u Ciebie tez bedzie dobrz e

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s