Chmielewska

Przeczytałam otóż, zupełnie już nie wiem dlaczego, pięć tomów „Autobiografii” Chmielewskiej, przeplatanych następującymi książkami, bo kazała, albo bo tak mi samo wyszło:

  • Romans wszech czasów. Ona pisze „wszechczasów”, tak było na okładce wydania papierowego, które miałam za młodu, i dlatego do dziś mi się wydaje, że to się powinno pisać łącznie, jest to jedyny błąd ortograficzny, jaki zrobiłam na maturze. Nie, nie pisałam na maturze o Chmielewskiej, za to o wszech czasach tak. „Mianowicie Romans wszechczasów pierwotnie miał mieć tytuł Romans tysiąclecia. W sprawę wkroczyła cenzura, protestując stanowczo, okazało się bowiem, że słowo „tysiąclecie” stanowi świętość narodową, której po kryminałach szargać nie wolno. Musiałam zadowolić się wszechczasami.
  • Całe zdanie nieboszczyka
  • Wszyscy jesteśmy podejrzani
  • Upiorny legat
  • Boczne drogi
  • Od paru miesięcy czytam dziecku o Janeczce i Pawełku, aktualnie „2/3 sukcesu”.

I wszystkie te książki są bardzo dobre, a miejscami śmieszą do łez. Trochę mi się zdawało, że przeceniałam Chmielewską, albo może byłam młoda, albo z rozpędu. Nie. Ma niewiarygodną lekkość pisania i niesłychaną wyobraźnię, uzupełnione samym życiem, które dostarczało jej materiału obficie, albo może umiała go wydobyć ze wszystkiego. „Romans wszech czasów” jest rewelacyjny, „Całe zdanie” naciągane chyba najbardziej z jej książek, ale czyta się doskonale (swoją drogą naprawdę powinien to ktoś porządnie sfilmować, to jest genialny scenariusz). „Wszyscy jesteśmy podejrzani” jest oparte na uroczym pomyśle. „Boczne drogi” są świetne, a „Upiorny legat” przegadany. Piąta część „Autobiografii” jest za to najsłabsza, marudna i krytykancka strasznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s