Oleander

Z zachwytem przygięłam ku sobie gałąź drzewa obsypaną pięknymi różowymi kwiatami o przecudnym miodowym zapachu, z rozkoszą wdychałam kuszącą woń.
– Moim zdaniem to jest oleander – powiedziała chwilę potem Zuzanka. – Jest bardzo trujący – dodała. – Kogoś otruto podając mu posiłek na liściach oleandra. – ciągnęła z namysłem, a ja poczułam się dość niewyraźnie.
– I co, i tak sobie rośnie tu wszędzie bez żadnej tabliczki ostrzegawczej!? – zaprotestowałam, czując gorącą potrzebę natychmiastowego starannego umycia rąk oraz wyguglania jakiejś uspokajającej informacji. Niestety, to co wyguglałam, potwierdziło, że wąskolistne różowokwietne drzewa to niewątpliwie oleandry, że faktycznie niegdyś przy ich pomocy otruto jednego papieża, że jeden liść wystarczy do zabicia dorosłego człowieka. A nawet, że w 1808 dwunastu żołnierzy Napoleona upiekło sobie na drewnie oleandra jagnię, po czym ośmiu z nich zmarło, a pozostali byli ciężko chorzy, gdyż dym też jest trujący.

Nadal uważałam, że to przesada, żeby tak śmiercionośna roślina sobie rosła wszędzie, a nawet była hodowana. Po czym pomyślałam o grzybach w polskich lasach, o wilczej jagodzie, barszczu Sosnowskiego, oraz śnieguliczce, której owocami się tyle razy bawiłam w dzieciństwie. Oraz doczytałam, że trujące są również… konwalie, a nawet woda w wazonie po nich.
– Ale jak to, nie ma zbiorowych zatruć tym wszystkim? – nadal nie dowierzałam. – Przecież to dzikie tłumy powinny umierać co roku! Powinno się o tym trąbić bezustannie!
– Może umierają, tylko nikt nie wie, że to od tego – zasugerowała Zuzanka, wielbicielka kryminałów. (W razie czego nie przeczytaliście tego u mnie na blogu.)

(fot. Zuzanka)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s